TASFİYE İŞLETME MÜDÜRLÜKLERİ 2019 YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI 20-21 ŞUBAT 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

24 Şubat 2020

Tasfiye İşletme Müdürlükleri Toplantısı 20-21 Şubat 2020 tarihinde Bakanlığımız Eskişehir Yolu Yerleşkesi Hilmi Tıraş Toplantı Salonunda Sayın Bakan Yardımcımız Gonca YILMAZ BATUR’un da katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Sayın Bakan Yardımcımız tarafından yapılan değerlendirmelerde 2019 yılında Tasfiye İşletme müdürlüklerince elde edilen başarılara vurgu yapılarak söz konusu başarının 2020 yılında da devamlılık göstermesi adına alınması gereken önlemlere vurgu yapıldı.

Toplantıda; 2018 yılı sonunda devreye alınan yeni e-ihale uygulaması ile birlikte 2019 yılında tasfiye süreçlerine hız ve etkinlik kazandırılarak, 2018 yılına göre % 61 artış ile 593,5 milyon TL gayrisafi gelir elde edildiği, bugüne kadar elde edilmiş olan en yüksek gelire ulaşıldığı belirtildi.

Yeni e-ihale uygulaması ile ayrıca Ekim 2018'de 80 bin olan sistemdeki kayıtlı üye sayısının, açık teklif yöntemiyle e-ihale usulünün getirilmesinin ardından 800 bini bulduğu ve bu rakamın Sağlık Bakanlığının e-Nabız uygulamasından sonra en yüksek üye sayısına sahip uygulama olduğu ifade edildi.

Diğer taraftan, toplantıda Bakanlığımızca Tasfiye İşletme Müdürlüklerinin 2019 yılı faaliyetleri sonucu olarak, KDV, ÖTV ve diğer kaynaklarla birlikte kamuya toplam 522,9 milyon TL’lik kaynak aktarıldığına, bu rakamın 2018 yılına göre % 70 oranında artış gösterdiğine işaret edildi.

Eşyanın tasfiye sürecinde satış ve gelir amacının yanı sıra insani yardım, sosyal sorumluluk ve eğitime katkı projelerine de katkı veren Kurumumuzun bu kapsamda Türk Kızılayı ve AFAD başta olmak üzere 2019 yılında 4,2 milyon TL değerinde eşyayı bedelsiz olarak tahsis ettiği hususu ve Bakanlığımızca sosyal sorumluluk çerçevesinde faaliyetlerin sürdürüleceği Sayın Bakan Yardımcımız tarafından vurgulanmıştır.

Toplantının ilerleyen bölümlerinde Tasfiye İşletme Müdürlüklerinden 2019 yılı faaliyetlerinin ve yılsonu gerçekleşme rakamlarının değerlendirilmesi, 2020 yılı hedeflerinin belirlenmesi, mevzuattan ve uygulamalardan kaynaklanan sorunlara ve çözüm önerilerine ilişkin sunumları alınmıştır.

Toplantının son bölümünde Sayın Genel Müdürümüz Savaş MALKOÇ tarafından yapılan genel değerlendirmenin ardından İşletme Müdürlerimizle çekilen aile fotoğrafı ile iki gün boyunca yoğun bir şekilde devam eden değerlendirme toplantısı sonlandırılmıştır.