Randevulu Sanal Sıra Sistemi Kapıkule Sınır Kapısı İnceleme Ziyareti

Bakan Yardımcısı Sayın Gonca YILMAZ BATUR ile Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürü Sayın Savaş MALKOÇ ve beraberindeki heyet, Randevulu Sanal Sıra Sistemi’ne ilişkin inceleme ziyaretinde bulundu.

27 Temmuz 2020

Bakan Yardımcısı Sayın Gonca YILMAZ BATUR ile Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürü Sayın Savaş MALKOÇ ve beraberindeki heyet, 13.07.2020 tarihinde Kapıkule Gümrük Kapısında canlı pilot uygulamasına başlanan Randevulu Sanal Sıra Sistemi’ne ilişkin inceleme ziyaretinde bulundu.

Söz konusu ziyarette; Randevulu Sanal Sıra Sistemi’nin sahadaki uygulaması incelenerek paydaşların görüş, öneri ve değerlendirmelerine yönelik istişarede bulunarak Sistem ile ilgili talepler kaydedilmiştir.
Bu çerçevede, sistem ile birlikte Bakanlığımız yönetiminden sorumlu olduğu sınır kapılarındaki yoğunluk ve kuyruğu teknoloji temelli bir çözüm aracılığıyla etkin bir şekilde yönetme kabiliyetine kavuşması, sınır kapılarında yaşadıkları yoğunluk ve kuyruktan kaynaklanan olumsuzlukların bertaraf edilmesi, gümrük sistemleri ile entegre olması neticesinde, sürücü, araç ve yolcu bilgilerine ilişkin ön bildirimlerin daha etkin kontrol edilmesi, sistemin diğer bileşeni olan taşımacılık ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren özel sektör aktörlerimizin etkinliklerinin artırılarak, karlılık ve rekabet güçlerine önemli oranda katkı ve destek verilebilmesi imkânının ortaya çıkması hedeflenerek, sistemin geliştirilmesine yönelik çalışmaların sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

Öte yandan, Randevulu Sanal Sıra Sistemi Kapıkule’den sonra önce Hamzabeyli ve Karkamış, ardından da tüm gümrük sınır kapılarında devreye alınacaktır.

Randevulu Sanal Sıra Sistemi saha uygulaması ziyareti sonrasında, Bakan Yardımcısı Sayın Gonca YILMAZ BATUR ve beraberindeki heyet ayrıca Hamzabeyli Gümrük Kapısı, Edirne Tasfiye İşletme Müdürlüğü ve Edirne Ticaret İl Müdürlüğü’ne inceleme ziyareti de gerçekleştirmiştir.